#SYTD

      5 Comments on #SYTD

Przeprowadzka do innego kraju, zamążpójście, zakup nowych mebli , ugotowanie cztero daniowej kolacji i wydanie best party ever – to niektóre z propozycji amerykańskiej blogerki i autorki hit-klipu o odejściu z pracy, które należy zrobić przed 30 urodzinami. Parę z tych pozycji mogę już odhaczyć, ale pozostaje
mi jeszcze dokończenie organizacji ślubu w stylu amerykańskim.

Prawie każdego dnia oglądam The Four Weddings, w którym czwórka wives-to-be wzajemnie ocenia efektowność swoich Big Day. Nagrodą jest wymarzona podróż poślubna. Dzięki programowi wzięłam już udział w weselu o temacie przewodnim Barbecue Americana, przyjęciu greckim (podczas ceremonii prawosławnej nie składa się przysiąg, a para odziana w korony, obchodzi parokrotnie ołtarz), żydowsko-karolickim, rosyjskim (jedną z atrakcji był tygrys syberyjski). Inne popularne reality show o tematyce ślubnej to Say Yes to the Dress (#SYTD) oraz  I Found My Gown.  Nie widziałam jeszcze polskich akcentów, może warto zgłosić się do najbliższych edycji?:)

Pomocy w planowaniu mogę szukać również w księgarniach. Barnes&Noble oferuje szeroki wybór wszelkiego rodzaju poradników typu Wedding for Dummies i gazet: Bridal Guide, The Seattle Bride.. 

Jednym z ciekawych  amerykańskich zwyczajów ślubnych jest tzw. rehersal dinner, czyli wspólna kolacja dla rodzin pary młodej, która ma miejsce zazwyczaj po odbyciu próby ceremonii zaślubin. Prawie każda para pobierająca się w Stanach powinna stworzyć także własną wedding registry – listę propozycji na prezenty.Innym zwyczajem, który na pewno widzieliście już w wielu filmach, jest rozbudowany entourage druhny i pana młodego czyli tzw. wedding party, w skład którego wchodzą świadkowie pary młodej.

Druhny zazwyczaj ubrane są w te same sukienki, a panowie w bardzo podobne lub identyczne garnitury. Te same kolory mają bowiem przyciągnać złe duszki, które mogłyby zaszkodzić pannie młodej…Według ankiety przeprowadzonej w 2012r. przez magazyn The Knot panna młoda zaprasza średnio od czterech do pięciu druhen, i tyle samo groomsmen wspiera pana młodego. W hierarchii najwyżej stoją Maid of Honor oraz Best Man. Na nich też, nierzadko spoczywa pomoc finansowa, i dlatego para młoda ofiaruje im kosztowne prezenty, które są wyrazem wdzięczności i uznania za okazane wsparcie.

Ceremonie proponowane przez ślubnych oficjantów są również niekonwencjonalne: ceremonia świec, wypuszczenia białego gołębia, wspólne podlanie drzewka (często wybierana przez rodziny patchoworkowe), wymiany róży, wspólnego uzupełnienia szkatułki jasnym i zabarwionym piaskiem.

Według wspomnianej ankiety, średnia liczba gości na amerykańskim weselu to 141 osób. Średni budżet ślubów w Stanach Zjednoczonych to ok. 20 tys dolarów (razem z honemoon). Najwięcej gości zaprasza się w stanie Iowa i Utah (ponad 200 osób). Najmniejsze imprezy ślubne są charakterystyczne dla stanów Hawaje i Newada (ok. 70 osób). Popularne miejsca na zaślubiny to publiczne parki, pola golfowe, ogrody botaniczne, plaża i statki. Co ciekawe tylko ok. 35 % par młodych decyduje się na ślub religijny.

Nasz ma się odbyć w kameralnym gronie, w brytyjskim pubie-restauracji w pięknych kalifornijskich okolicach C0rona del Mar. A może macie, drodzy przyjaciele i czytelnicy pomysł na nasz,  serwowany podczas tzw. coctail hour, signature drink?:)

photo-40

H.xx

5 thoughts on “#SYTD

  1. Katarzyna Schab

    Super pomysly na Big Day i jak podkreslic jego znaczenie:-) a co Wy postanowiliscie? podlewacie drzewko?:-) mnie sie bardzo podobaja lampiony wypuszczane w powietrze, szczegolnie wieczorowa pora:-) golebie tez super:-) widze, ze masz rece pelne roboty!!! sciskam xxx

    Reply
  2. Helena Post author

    Moniko, Wielki Kanion koniecznie next time:) Kasia mi tez bardzo podobaja się lampiony, ale niestety w Kalifornii są zabronione:( jest tam bardzo sucho, prawie w ogóle nie pada deszcz, więc fajerwerki itd. niestety nie wchodzą w grę. Ale damy radę:)

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *