Chusta Samanthy

      1 Comment on Chusta Samanthy

W zeszłym roku zainteresowała mnie sprawa młodej Amerykanki, ubiegającej się o pracę w znanej sieciówce odzieżowej Abercrombie- Fitch w stanie Oklahama.

Samantha Elauf świetnie poradziła sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ale nastąpił problem. Podczas rozmowy miała na sobie nakrycie głowy hijab. To miało zadecydować o nieprzyjęciu jej do pracy.

Z pomocą przedstawicieli Council of American Islamic Relations, Samantha wniosła sprawę do Amerykańskiej Komisji ds Równouprawnienia (Equal Employment Opportunity Commission). Obrońcy Abercrombie tłumaczyli w sądzie, że nakrycie głowy Samanthy kłóci się z przyjętym dress codem firmy (ma wzorować się na stylu prestiżowych uczelniach Ivy League). Sąd przychylił się jednak do pozwu poszkodowanej.

Ale sąd okręgowy w Denver uznał, że skoro sama zainteresowana nie pytała wprost, czy jej chusta będzie przeszkadzać w pracy, pracownicy Abercrombie nie musieli domniemywać o konieczności zastosowania zasady reasonable accomodation- czyli adaptacji miejsca pracy w wyniku wystąpienia specjalnych warunków (dotyczy również np. kobiet w ciąży).

Prawnicy Samanthy nie dali jednak za wygraną. Odwołali się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. W tym roku, po prawie ośmiu latach od rozmowy kwalifikacyjnej w mallu w Tulsie, sędziowie prawie jednogłośnie (ośmiu z dziewięciu) przyznali jej rację. Nie było dla nich wątlipowości, że pracownicy Abercrombie złamali Artykuł VII Civil Rights Act z 1964 r. zakazujący dyskryminacji religijnej m.in. podczas przyjmowania do pracy.

Samantha znalazła póżniej pracę w innej sieciówce. Teraz jest szczęśliwą mężatką oraz prowadzi blog modowy.

Parę dni po atakach w Paryżu, dostałam newsletter stowarzyszenia sektora HR w USA. Były w nim linki do informacji, jak można pomóc poszkodowanym, statystyki o muzułmanach mieszkających w Stanach (niespełna jeden procent), a także, jak uniknąć islamofobii w miejscu pracy.

W ostatnim miesiącu dwa razy piłam kawę w irańskim bistro w mojej okolicy. Raz nawet dostałam ją za darmo (poprosiłam tylko o połowę dużej szklanki). Dzisiaj oddałam parę rzeczy do naprawy rodzinie krawców pochodzącej również z Iranu. Na wystawie ich pracowni widnieje flaga amerykańska.

W mediach pojawiła się mapa stanów USA, które odmawiają przyjęcia uchodźców z Syrii. Jednym z nich jest też Oklahoma, w którym mieszkała Samantha. Sama pochodzi z rodziny imigrantów.

IMG_3388

 

One thought on “Chusta Samanthy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *